جبهه ى مقابل داعش

عكاس: اِدى جرالد
مترجم بيانيه: باران حميدخانى

در حالى كه جهانیان با نگرانی در حال نظاره کردن قیام و پیشروی دراماتیک دولت اسلامی عراق و سوریه (داعش) بودند و تبديل شدن نیروهای جهادی به تهدید شماره یک امنیت جهانی مسلم انگاشته مى شد، جنبش ديگرى با اهدافى مترقى در خاورميانه سربرآورد كه توسعه طلبى سرزمينى داعش را متوقف ساخت و به سرعت توجه بین المللی را به خود جلب نمود. قدرت دیگری كه واپس گرايى دولت اسلامى نتوانست آن را تحت الشعاع خود قرار دهد جنبش كُردهاى سوريه در چارچوب مبارزاتى حزب اتحاد دموکراتیک موسوم به PYD بود.
اين جنبش كه برخى آن را شاخه ی سوریه-عراق پ.ک.ک مى شناسند به عنوان تنها قدرتی ظاهر شده که در چند سال گذشته توانایی مقابله با جهادی ها و توقف پیشروی آنها را داشته است. واحدهاى مدافع خلق (YPG) كه شاخه نظامى PYD به شمار مى آيد از تابستان سال 2012 در روژاوا – منطقه کردنشین شمال سوریه- پيروزمندانه مقابل جهادی ها جنگیده است.
نمایش نظامی PYD در سوریه و عراق این نیرو را به قدرتی شناخته شده در خاورمیانه تبدیل کرد؛ حزب اتحاد دموکراتیک بارها ادعا کرده است که جبهه النصره و جهادی های دولت اسلامی از حمایت آنکارا برخوردارند و اجازه دارند برای پایه گذاری حملات شان از قلمرو ترکیه استفاده کنند.
این ادعاها کاملاً درست هستند. تصور اینکه گروه های جهادی بتوانند در مناطقی چون رأس العین، کوبانی و عفرین در همسایگی ترکیه بدون استفاده از قلمرو ترکیه چنین فشار نظامی بر كُردهاى سوريه وارد کنند مشکل است. با این اوصاف، حزب اتحاد دموکراتیک تا به امروز توانسته در این سه منطقه پابرجا بماند و چندين سال در مقابل جهادی ها مقاومت کند. اگرچه، مدتها قبل از اینکه دولت اسلامی موصل را اشغال کند، اين PYD بود كه به خاطر نبردی که در روژاوا داشت ثابت کرده بود که باید به عنوان تنها نیروی مبارز خاورمیانه برای جنگ دربرابر دولت اسلامی شناخته شود.
نیروهای کرد سوریه باعث شگفتی جهانیان شده اند، نه فقط به خاطر مقاومت در برابر جهادی ها بلکه با زنان جنگجویشان. حزب اتحاد دموکراتیک علیه تفکر وحشی و بدوی که زنان را اسیر می کند و به عنوان همخوابه می فروشد، تفکر سکولاری نشان داده است که از برابری جنسیتی استقبال می کند. این برداشت با تصویر بین المللی آنها همخوانی دارد.

سوشال لنز


نظر بدهید