Share

چشم هایش

مارگارت بورک وایت در سال های پایانی عمرش درگیر بیماری پارکینسون شد و این بار خود به سوژه ای جذاب برای مجله محبوبش تبدیل شد.آلفرد استلیکتیز دوست و همکار سابقش، گزارشی از اوو بیماری اش تهیه و در یکی از شماره های لایف چاپ کرد. این گزارش بیان کننده تلاش خستگی ناپذیر و جدال مارگارت با مرگ بود. دیدن این عکس ها خیلی متاثر کننده است . او مادر مجله لایف است و اولین شماره این مجله با عکس این زن نامدار عکاسی دنیا منتشر شده است. مارگارت در طول عمر پربرکت خود به بسیاری از جاهای دنیا سفر کرد و تا قبل از گسترش تلویزیون در دنیا بسیاری از ساکنان انگلیسی زبان این کره خاکی از زاویه دوربین او دنیا را به تماشا نشسته بودند. کارهای که او انجام داده در حافظه بشر جا خوش کرده است (عکس گاندی با چرخ نخ ریسی ، عکس استالین،جنگ کره، کشتار مسلمانان به دست هندو های افراطی و بسیاری دیگر که هر کدامشان برای یک عمر عکاسی کافیست
ماگارت به راستی یک آرتیست تمام قد بود او موافقت کرد تا از مراحل بیماریش عکاسی شود تا تلاش برای بودن معنا شود. این عکس ها تصویر متفاوتی ازچشم فرو بستن است. چشم های که سالها دیده و تلاش کرده نشان دهد. این چشم ها وحشت دیدن حقیقت عریان را تجربه کرده است ، این چشم ها خسته از کشتن انسان بدست همنوع خویش است ، این چشم ها ما را تا آخرالزمان نگاه می کنند و مارا راحت نمی گذارند ، این چشم ها هنوز می بینند .
مارگارت دو ازدواج ناموفق داشت و هرگز فرزندی به دنیا نیاورد و در واقع لایف خانواده و همه چیز او بود.
مارگارت پس از تحمل یک دوره بیماری درآگوست 19711 چشم از جهان فرو بست. عکس های به جا مانده از او در بسیاری از موزه های بزرگ دنیا نگهداری می شوند و تک تک این عکس ها میراثی گران بها است از تحولات اجتماعی قرن بیستم.
رضا معطریان


نظر بدهید