محمد توکلی

عکاس سینمایی و مطبوعاتی

Filmmaker & Photographer

محمد توکلی

عکاس سینمایی و مطبوعاتی

Filmmaker & Photographer

نوشته های بلاگ

ایده هایی برای عکاسی فامیلی

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹ طراحی, موسیقی
ایده هایی برای عکاسی فامیلی

دوباره مناسبتی فرا رسیده و اهل فامیل دورهم جمع شده اند تا گپی بزنند و به درد و دل های یکدیگر گوش بدهند .  هنوز مجلس رونق نگرفته که طبق معمول سروکله عکاس تازه کار فامیل پیدا می شود و به قول خودش می خواهد خاطره ها را ثبت کند و لحظه ها را ماندگار .  عکاس باشی جوان می گوید عکاسی فامیلی هم برای خودش صفایی دارد به شرط این که همیشه یکی دو تا ترفند و ژست جدید داشته باشی  تا کوچولوهای خجالتی و آنهایی که ادعا می کنند فتوژنیک نیستند و بد عکسی را بهانه می کنند ، برای درست کردن آلبوم های خانگی دست اول و به یادماندنی پیش قدم شوند .

ثبت لحظه ها به سبک کودکان کمرو

اگر کمی زاویه نگاهتان را هنگام عکاسی تغییر دهید ، آلبوم خانواده پر می شود از عکس هایی متفاوت و به یاد ماندنی . عکس گرفتن از کودکان نیاز به حوصله و دقت دارد ، اما همانطور که گفته شد باید دیدگاهتان را تغییر دهید و کودکانه عکاسی  کنید . شاید شما هم از آن دسته پدر و مادر هایی هستید که فرزندتان از دوربین و فلاش و  حتی از عکاس می ترسد یا خجالت می کشد ، نگران نباشید و به جای کلنجار رفتن و وقت هدر دادن ، سعی کنید کمرویی فرزندتان را سوژه عکاسی کنید و از کودک خجالتی خانه در حالت های مختلف عکاسی کنید . مثلا وقتی فرزندتان به اسباب بازی یا لباس هایش پناه می برد، روی اسباب بازی فوکوس کنید و جالب ترین لحظه ها را شکار کنید .

نخستین ملاقات با عکاس

اگر فرزندتان برای نخستین بار است که عکاس را ملاقات می کند یا می خواهید از او در میان جمعیت بزرگسال عکاسی کنید ، به جای وقت تلف کردن اورا با محیط آشنا کنید . از عکاس بخواهید تا درباره هنر عکاسی به زبان کودکانه صحبت کند و این برنامه را نوعی بازی جلوه دهد . در واقع بهتر است روی عکس گرفتن تمرکز نکنید و موضوع را زیاد جدی نگیرید . به جای آن بر لحظه هایی که قرار است  با کودکتان خوش بگذرانید و شادی کنید تمرکز کنید .  از آنها بخواهید تا درباره سوژه ها و ژست گرفتن دیگر افراد بحث کنند و نظر بدهند .

دو ترفند جالب

اگر در هنر عکاسی دستی دارید ، و امکان خرید تجهیزات گران قیمت را هم دارید از لنزهای تله که زوم بالایی دارند استفاده کنید . لنزهای تله به شما این فرصت را می دهد تا بهترین لحظه ها را شکار کرده و از فرزندتان در موقعیت های مناسب عکاسی کنید .

بسیاری از کودکان به بعضی از اسباب بازی ها یا وسایلشان تعلق خاطر خاصی دارند ، مثلا لحاف عروسکی خود را بیشتر  از هر چیزی دوست دارند ، در این صورت می توانید از این ترفند برای عکاسی بهتر استفاده کنید . درحالی که فرزندتان با اسباب بازی مورد علاقه اش سرگرم است ، از او عکاسی کنید .

محمد توکلی عکاس در این باره می گوید : هرگز از کودکی که از دوربین می ترسد ، خجالت می کشد و مضطرب است ، عکاسی نکنید . چرا که با این کارتان ممکن است اورا تا مدت هااز دوربین عکاسی متنفر کنید . فراموش نکنید ، همانطور که با بزرگترها رفتار می کنید به فرزندتان احترام بگذارید و پس از پایان کار ، نمونه هایی از عکس ها را به او نشان دهید .به وسیله لنز تله می توانید از فاصله دور هم از کودکتان عکاسی کنید بدون اینکه با نزدیک شدن به او موقعیت مناسب ایجاد شده برای عکاسی را برهم بزنید . البته این لنزها گران هستند و اگر واقعا به عکاسی و به خصوص عکاسی از طبیعت نیز علاقه دارید برای خرید به سراغ این لنزها بروید.این لنز از ۹۰۰ هزار تومان به بالا شروع می شود و بر روی دوربین های دیجیتال سری ال (دوربین های حرفه ای) نصب می شود.

خلاق باشید

عکاسی هنر است و مانند هنرهای دیگر خلاقیت حرف اول را در موفق شدن می زند . به جای این که از ژست های تکراری برای عکاسی استفاده کنید ، سعی کنید با نگاهی متفاوت به اطرافتان نگاه کنید و زاویای مختلف را در نظر بگیرید . در نورهای مختلف عکاسی کنید و در صورتی که به لنزهای مختلف مجهز هستید لنزهای عکاسی با طول ۸۵ میلیمتر را جایگزین لنزهای معمولی ۲۴ تا ۷۰ میلیمتری کنید .برای عکاسی های خانوادگی بهتر است نور از پشت تابیده شود یا به جای عکاسی در غروب آفتاب ، صبح هنگام عکاسی کنید .

 

توجه به سرگرمی ها و علایق

معمولا در جمع های خانوادگی ، اهل فامیل دورهم جمع می شوند بحث و گفت وگو می کنند یا به پیک نیک می روند و با ورزش و بازی وقت گذرانی می کنند ، به هر حال عکاسی از سرگرمی های مورد علاقه آنها می تواند جالب باشد . بنابراین به جای آن که از مدل های تکراری پیروی کنید و صاف و دست به سینه به لنز دوربین لبخند بزنید ، سعی کنید خاطره های جالب را ماندگار کنید . مثلا اگر شطرنج بازی می کنید ، در یک ردیف بایستید و با دردست گرفتن مهره های شطرنج هیجان و رضایت خود را نشان بدهید .

در واقع در عکاسی های خانوادگی باید به دنبال هر چیزی باشید که طبیعی به نظر برسد تا در آینده برایتان خاطره شود و تکراری به نظر برسد برای همین سعی کنید به عنوان عکاس با سوژه ارتباط برقرار کنید .

 

عکاسی از گروههای هم سال

در عکس های خانوادگی بهتر است صمیمیت و محبت بیشتر از هر زمانی به معرض نمایش گذاشته شود .  مخصوصا اگر عده ای از  بچه های فامیل دورهم جمع شده اند ، پیشنهاد می شود به صورت گروهی از آن ها عکس بگیرید . یک ژست جالب این است که کوچولوها روی زمین دراز بکشند و درحالی که سرهایشان را به هم نزدیک کرده اند تشکیل یک دایره بدهند . در طبیعت نیز می توانید در این حالت ژست های جالبی بگیرید . مثلا روی چمن دراز بکشید و در کنارتان با شاخه و سیب درخت درست کنید ، سپس طوری ژست بگیرید که انگار می خواهید از درخت سیب ، میوه بچینید .

 

 

برچسب ها:
درج دیدگاه