محمد توکلی

عکاس سینمایی و مطبوعاتی

Filmmaker & Photographer

محمد توکلی

عکاس سینمایی و مطبوعاتی

Filmmaker & Photographer

نوشته های بلاگ

فرمول ساده خوش عکس بودن

اردیبهشت ۹, ۱۴۰۱ آموزشی, عکاسی
فرمول ساده خوش عکس بودن

اگرفکر می کنید  فتوژنیک نیستید ،نگران نباشید این مشکل هم راه حل دارد . عوامل زیادی در خوش عکس بودن یا بدعکس بودن یک چهره نقش دارد . مثلا نور پردازی یکی از فاکتورهای مهم است که می تواند در عکاسی پرتره عیب ها را بپوشاند و چهره زیباتری را ثبت کند . وقتی نور شدید خورشید به افرادی که در مقابل دوربین قرار دارند تابیده می شود ، احتمال زیادی وجود دارد که نتیجه کار خوب از آب در نیاید .

برای خوش عکس بودن باید چند فرمول ساده را بدانید . قدم اول این که مراقب لباس پوشیدنتان باشید . حتی اگر عکاس هم نباشید ، بدون شک  می دانید که انتخاب رنگ و طرح لباس درخوش عکس بودن شما چقدر می تواند تاثیر داشته باشد . پس به جای این که دوربین و عکاس را مقصر بدانید ، در انتخاب لباس مناسب دقت کنید . لباس هایی که راه های افقی دارند ، شما را عریض تر نشان می دهند و پوشیدن لباس هایی با طرح های شلوغ و نزدیک به هم نیزبرای  عکاسی دیجیتال ، مناسب نیست .

لباسی را برای عکاسی انتخاب کنید که با چهره و رنگ پوستتان همخوانی داشته باشد و به مد روز یا رنگ سال کاری نداشته باشید تا جایی که امکان دارد ازپوشیدن لباس هایی بارنگ قرمز و سیاه و سفید خودداری کنید چرا که دوربین های دیجیتال معمولا وقتی در وضعیت خودکار قرار دارند  در نشان دادن این رنگ ها ضعیف عمل می کنند و این مسئله در چهره شخص اثر می گذارد.

برای برداشتن قدم دوم باید زوایای چهره خودتان را بشناسید و بهترین زاویه را در معرض لنز دوربین قرار دهید . معمولا افراد خوش عکس می دانند چگونه در مقابل دوربین قرار بگیرند . یک پیشنهاد این است که مقابل دوربین بایستید و زوایای چهره تان را مورد بررسی قرار بدهید . آن وقت متوجه خواهید شد که نیم رخ چپتان بهتر است در کادر دوربین عکاسی قرار بگیرد یا اگر به صورت سه رخ در مقابل دوربین بایستید ،  خوش عکس تر خواهید بود.

در مرحله بعد بهتر است مراقب قرمزی چشم ها یا پلک زدن در زمان کلیک دوربین باشید . البته اگر قبل از کلیک خوردن دوربین ، پلک بزنید ، نتیجه کار متفاوت خواهد بود .  خیره شدن به یک منبع نور به مدت چند ثانیه ، اندازه مردمک وقرمزی چشم را کاهش می دهد،  با این حال هرگز به نور مستقیم خورشید خیره نشوید . همچنین زمانی که در مقابل دوربین قرار دارید ، دندان هایتان را به یکدیگر فشار ندهید،آرام باشید و به طور مصنوعی لبخند نزنید .

اگر می خواهید خوش عکس باشید  وضعیت نشستن یا ایستادن مناسب را تمرین کنید . برای فتوژنیک بودن ژست های مختلفی وجود دارد . امام مهم تر از همه این است که با اعتماد به نفس کامل درمقابل دوربین قرار بگیرید . سرتان را پایین نگیرید و با تمرین تکنیک های تنفس و درست ایستادن و نشستن یک قدم به سوی خوش عکس شدن گام بردارید .

به جای لبخند زدن های مصنوعی ، به خاطرات خوش زندگی تان فکر کنید و با چشم هایی خندان درمقابل دوربین قرار بگیرید .

درانتخاب پشت زمینه دقت کنید واز عکاس بخواهید تا زاویه دوربین را به گونه ای تنظیم کند که درست در مقابل یا بالاتر از چشمانتان قرار بگیرد . یک روش دیگر برای خوش عکس بودن این است که سه ثانیه قبل از شلیک دکمه شاتر سرتان را پایین بیاندازید و به آرامی به طرف بالا  بیاورید ، بهتر است به دوربین خیره نشوید و به اطراف نگاه کنید . یک ژست ساده دیگر این است که در زاویه ۴۵ درجه در برابر دوربین قرار بگیرید و سرتان را به طرف لنز بچرخانید . یکی از پاهایتان را به صورت ضربدر در مقابل پای دیگر قرار دهید و کمی روی پای جلوتر خم  شوید.

درج دیدگاه